„Nem egy propeller miatt” szüntették be a Népszabadság megjelentetését. Az elmúlt időkben „atombiztos beszállítói” voltunk a nyilvánosságnak, ezek a szállítmányok pedig fájtak a hatalomnak – fejtegette Pető Péter, az utolsó impresszum szerinti főszerkesztő-helyettes a lap felfüggesztésének okát szerdán az ELTE Művészetelméleti és Médiakutatási Intézetének telt házas rendezvényén. Ezután úgymond háláját fejezte ki a Fidesznek az közelmúltban megjelent anyagokért. Ugyanis ez a mértékű beszállítás „a kormány nélkül nem sikerült volna”.
Rogán Antal és Matolcsy György ügye, a rendszer két nagy oszlopának megrendítése kiverte a biztosítékot a kormánynál – vélekedett Tamás Ervin, a rendezvény másik meghívottja, a lap korábbi főszerkesztő-helyettese és egyik legismertebb arca is. Szerinte a döntés „rapid és irracionális volt”.
„Péntek este 11-ig a szerkesztőségben voltam. Babzsákokat matricáztam a költözés miatt” – vázolta a döntés váratlanságát Pető. Tamás is telefonon értesült a hírről. „Az íráson kívüli tehetetlenséget éreztem. Leültem, és fel nem állva megírtam a Népszavában megjelent cikkemet” – idézte fel a számára sokkoló estét.
Ki a felelős?
A rossz hír érkezése után a két vezető szerkesztő szerint mindenki azon volt, hogy hétfőn az újságosoknál legyen a Népszabadság. Hiszen „egy napilap addig él, amíg megjelenik.” Ám hétfőn – a fennállása óta először – hiába keresték az olvasók a standokon és a postaládákban.
„Ez egy gyáva puccs, amit politikai döntés motivált! Felfoghatatlan és méltatlan, ami történt” – fakadt ki Pető. A felfüggesztést nem lehet csak a lap veszteségességére fogni – állítja Tamás Ervin is. A volt főszerkesztő elismerte: már a kétezres évek elején látszott, a csökkenő nyereség miatt a Népszabadság ebben a formájában nem maradhat fent örökké. Ráadásul a vezetőség nem eszmélt időben, az online felületet túl későn hozta létre. Eközben a veszteség folyamatosan csak nőtt. Ám az olvasók már a világon sehol sem tartják fent a minőségi lapokat – emlékeztetett Tamás. Szerinte gazdasági értelemben piacról már nem is beszélhetünk. Pető tagadja, hogy a hiány, amivel sokan indokolják az újság felfüggesztését valóban elérné az 5 milliárd forintot, noha „veszteséges a lap és idén is az lett volna”. Ugyanakkor a cinizmus sötét mélységének nevezte, mikor a fideszes politikusok a „888.hu és a Magyar Hírlap után arról beszélnek, hogy a veszteséges cégeket be kell zárni”.